Nejrůznější tužky a pera provázejí každého z nás, již od útlého dětství.
Toto je fotografie největší tužky z Faber-Castell v Německu. Je trojúhelníkového průřezu, má délku 12 m, váží přibližně 600 kg a je zhotovená ze sosnového dřeva. Uvnitř tužky je opravdová tuha o průměru 12 cm.
Už ve starověkém Římě, začali psát písaři na papyrus (první forma papíru) tenkým kovovým prutem, kterému se říkalo rydlo, jež zanechalo světlou, ale čitelnou stopu.
V Anglii Borrowdale, r.1564 byla objevena tuha, která se začala velmi rychle rozšiřovat a používat. Tuha zanechala při psaní tmavou stopu, ale byla tak měkká a křehká a proto se s ní psalo velmi obtížně. Zpočátku se tyčinka tuhy balila do nejrůznějších materiálů. Později byla tuha vložená do dřevěného dutého špalíků a tak se narodila tužka.
První a jediná průmyslová výroba tužek byla započata v Německém Nurembergu r. 1662 a dobře prosperovala až do doby, než válka s Anglií narušila obchodní cesty. V té době přišel do Ameriky umělecký truhlář William Monroe a začal vyrábět r. 1812 první americké dřevěné tužky.
První průmyslově vyráběné tužky byly zhotoveny jen v barvách dřeva, aby byl zdůrazněn jejich vysoce kvalitní materiál. Po r.1890 však začalo mnoho výrobců tužky barvit a opatřovat je nejrůznějšími značkami.
První americké tužky byly vyrobeny z červeného cedru rostoucího v jihovýchodní části Spojených států. Po roce 1900 se většina výrobců tužek natrvalo usadila v Kalifornii, v blízkosti pohoří Sierra Nevady. Kalifornský cedr se tak brzy stal důležitou surovinou pro domácí i mezinárodní výrobce tužek.