Lukáš Cmajdálka - sběratel reklamních propisovacích tužek s logem

Dítě s tužkouNejrůznější tužky a pera provázejí každého z nás, již od útlého dětství.

Největší tužka na světě

Největší tužkaToto je fotografie největší tužky z Faber-Castell v Německu. Je trojúhelníkového průřezu, má délku 12 m, váží přibližně 600 kg a je zhotovená ze sosnového dřeva. Uvnitř tužky je opravdová tuha o průměru 12 cm.

Moderní tužky jsou potomci starověkých psacích nástrojů

ManufakturaUž ve starověkém Římě, začali psát písaři na papyrus (první forma papíru) tenkým kovovým prutem, kterému se říkalo rydlo, jež zanechalo světlou, ale čitelnou stopu.

V Anglii Borrowdale, r.1564 byla objevena tuha, která se začala velmi rychle rozšiřovat a používat. Tuha zanechala při psaní tmavou stopu, ale byla tak měkká a křehká a proto se s ní psalo velmi obtížně. Zpočátku se tyčinka tuhy balila do nejrůznějších materiálů. Později byla tuha vložená do dřevěného dutého špalíků a tak se narodila tužka.

První a jediná průmyslová výroba tužek byla započata v Německém Nurembergu r. 1662 a dobře prosperovala až do doby, než válka s Anglií narušila obchodní cesty. V té době přišel do Ameriky umělecký truhlář William Monroe a začal vyrábět r. 1812 první americké dřevěné tužky.

První průmyslově vyráběné tužky byly zhotoveny jen v barvách dřeva, aby byl zdůrazněn jejich vysoce kvalitní materiál. Po r.1890 však začalo mnoho výrobců tužky barvit a opatřovat je nejrůznějšími značkami.

První americké tužky byly vyrobeny z červeného cedru rostoucího v jihovýchodní části Spojených států. Po roce 1900 se většina výrobců tužek natrvalo usadila v Kalifornii, v blízkosti pohoří Sierra Nevady. Kalifornský cedr se tak brzy stal důležitou surovinou pro domácí i mezinárodní výrobce tužek.

  • Lukáš Cmajdálka
  • SNP 1176
  • Otrokovice 765 02
  • Česká Republika
  • lukas.cmajdalka@seznam.cz
2010 Lukáš Cmajdálka, webdesign Mojmír Zapletal